Timo Glock
2010.07.31. 21:41
Timo Glock (Lindenfels, Németország, 1982. március 18. – ) német autóversenyző. 2004-ben Giorgio Pantano Jordan-nel való vitája miatt négy futamon lehetőséget kapott a bizonyításra a Formula–1-ben. 2005-ben a Champ Car-ban, 2006-2007-ben a GP2-ben versenyzett. Utóbbi szezonban a sorozat bajnoka lett. 2008-ban a Toyota Formula–1-es csapat versenyzőjeként tért vissza, jelenleg a Virgin Racing versenyzője.
Pályafutása
Korai évek
Karrierjét 1998-ban, 15 évesen kezdte. 2000-ben megnyerte a BMW ADAC Junior Kupát, 2001-ben pedig a BMW ADAC Bajnokságot. Első Német Formula–3-as idényében a harmadik helyen végzett és megnyerte az Év Újonca díjat. 2003-ban a Formula–3 bajnokságban három futamot megnyert és további három dobogós helyezést szerzett. Ezekkel az eredményekkel az ötödik helyen zárta az évet.
Champ Car
Glock pályafutását a Champ Car-ban folytatta a RocketSports csapattal. Legjobb helyezése egy második hely volt Kanadában, ahol egy érdekes versenyen – furcsa körülmények között – csak Oriol Servia bizonyult jobbnak nála. A végén a nyolcadik helyen zárt, és megkapta az Év Újonca címet.
GP2
2006-ban a GP2-be szerződött a BCN Competicion csapathoz. A csapat rendkívül gyengén szerepelt, ezért Timo az iSport csapathhoz szerződött, ahol két futamgyőzelmet és még három dobogós helyet szerzett, így összesítésben a negyedik helyen végzett. 2007-ben az iSport csapatnál versenyzett. Egész évben uralta a mezőnyt, öt futamgyőzelemmel és még négy dobogós helyezéssel az első helyen végzett összesítésben.
Formula–1
Timo Glock a Toyotával egy 2008-as szezon előtti teszten
2004
2004-ben négy nagydíjon szerepelhetett a Jordannél. Kanadában a tizenegyedik helyen ért célba, de a Williamsek és a Toyoták kizárása miatt a hetedik helyre sorolták, és így 2 pontot örökölt meg. Giorgio Pantano helyett a csapat az utolsó három nagydíjra is őt ültette be az autóba, mind a három versenyen a tizenötödik helyen végzett.
2006-2007
2006-ban a BMW Saubernek tesztelt és 2006 decemberében szerződött le a csapathoz második számú tesztpilótaként. 2007-ben Kubica hatalmas bukását követően az Egyesült Államok Nagydíján nagyon szerette volna megmutatni, hogy mit tud, de a csapat az első számú tesztpilótáját, Sebastian Vettelt választotta. Mivel a Magyar Nagydíjjal kezdődően a Toro Rosso szerződtette Vettelt, Glockot fő tesztpilótává léptették elő.
2007-ben több csapatnál is tesztelt, de végül a Toyotához ment. Szerződése azonban még élt a BMW-vel, amikor leszerződött a Toyotához, ezért a BMW bíróság elé vitte az ügyet. A CRB azonban Glock javára döntött, és november 16-án elrendelte az azonnali szerződésbontást, így november 19-én aláírta három éves szerződését a Toyotával.
2008
2008-ban, Kínában
2008-ban Ralf Schumacher helyére érkezett a Toyota, csapattársa Jarno Trulli. A szezonnyitó Ausztrál Nagydíjon látványos balesetet szenvedett, de nem sérült meg. Malajziában is kiesett, Bahreinben viszont lemaradt a pontszerzésről. A Spanyol Nagydíjon összeütközött David Coultharddal, és csak a tizenegyedik helyen ért célba. Törökországban a tizenötödik helyről indult, és tizenharmadik lett. Az esős Monacói Nagydíjon nehezen tudott megbirkózni a körülményekkel, többször megcsúszott, végül a tizenkettedik helyen ért célba. A Kanadában történt boxbaleset után sikerült az élre törnie, és három kör erejéig vezette is a versenyt, de végül csak a negyedik helyet szerezte meg, amely öt pontot jelentett neki. A Francia Nagydíjon a McLarenek rajtbüntetései miatt a 8. helyről indulhatott, de a futamon visszacsúszott a 11. helyre, míg csapattársa, Trulli harmadik lett. A Brit Nagydíj időmérőjén a 12. helyet szerzte meg és ott is ért célba. Következő, hazai versenyén csak a 11. helyről rajtolt, de a versenyen jó taktikával feljebb jött, és a pontszerzésre is esélye volt, amikor eltörött a Toyota felfüggesztése, és nagy sebességgel hátulról és oldalról a betonfalba csapódott. A Safety Car is bejött, de szerencsére komoly baja nem történt. A Magyar Nagydíjon az előző versenyen szenvedett hatalmas balesete ellenére elérte pályafutása eddigi legjobb helyezését. Már az időmérő edzésen elért 5. helyével is elégedettek lehettek a Toyotánál. A futamot végül a 2. helyen zárta, ami a csapat erősődését is mutatta. Az Európai Nagydíjon ismét pontot szerzett, ezúttal egy 7. hellyel. Az esős Belga-és Olasz Nagydíjakon 9. és 11. lett. Szingapúrban kihasználva a Safety Car-os szakaszok adta lehetőséget, a 7. rajtpozícióból egészen a 4. helyig jött föl. A Japán Nagydíjon kiesett, Kínában 7. lett.
A váltakozva száraz és esős szezonzáró futamon, a Brazil Nagydíjon a mezőny közepén autózott, amikor az utolsó körökben újra eleredt az eső. Az élmezőnyből mindenki kereket cserélt, csak ő nem, ezzel a 4. helyre került. Mögötte haladt azonban Sebastian Vettel és a világbajnoki címért harcoló Lewis Hamilton, akinek legalább az ötödik helyen kellett végeznie ahhoz, hogy bajnok legyen. Glock autója a vizes pályán vezethetetlen volt – csak az utolsó körben 14 másodpercet vesztett a mögöte haladókkal szemben –, így az utolsó kör utolsó kanyarjában mind Vettel, mind Hamilton megelőzte, utóbbi pedig világbajnok lett. Glock a 6. helyen ért célba.
2008-ban, első teljes Formula–1-es szezonjában, főleg az évad második felében elért jó eredményeinek köszönhetően a világbajnokság 10. helyén végzett, 25 ponttal és elkönyvelhette első dobogós helyezését.
(Forrás:Wikipédia)
|